Davis Faculty Association

DFA Member List

This is a list of voluntary dues-paying members of the Davis Faculty Association. To join the DFA, go to the join page.

Active Faculty (Updated  December, 2016 – ordered by department):

Julie Sze — American Studies
Katharine Burnett — Art
Sunaina Maira — Asian American Studies
Susette Min — Asian American Studies
Marjorie Longo — Chemical Engineering and Mat Sci
Gregory Miller — Chemical Engineering and Mat Sci
Adam Moule — Chemical Engineering and Mat Sci
Pieter Stroeve — Chemical Engineering and Mat Sci
Neil Schore — Chemistry
Yvette Flores — Chicano Studies
Julie Wyman — Cinema and Technocultural Studies
Natarajan Sukumar — Civil & Environmental Engr
Neil Larsen — Comparative Literature
Michael Subialka — Comparative Literature; French and Italian
Glenda Drew — Design Program
A. Cameron — Economics
Karen Watson-Gegeo — Education
Gina Bloom — English
Frances Dolan — English
Margaret Ferguson — English
Kathleen Frederickson — English
Hsuan Hsu –English
Scott Shershow — English
Scott Simmon — English
David Simpson — English
Matthew Stratton — English
Michael Ziser — English
Nelson Max — Engr Computer Science
Bruce Hammock — Entomology
Susan Harrison — Environmental Science & Policy
Eliska Rejmankova — Environmental Science & Policy
Robert Rice — Environmental Toxicology
Marcel Rejmanek — Evolution & Ecology
Jeff Fort — French & Italian
Claire Goldstein — French & Italian
Noah Guynn — French & Italian
Margherita Heyer-Caput — French & Italian
Julia Simon — French & Italian
Tobias Warner — French & Italian
Elizabeth Constable — Gender, Sexuality and Women’s Studies
Ali Anooshahr — History
Omnia El-Shakry — History
Daniel Stolzenberg — History
Beth Ober — Human & Community Development
Julia Menard-Warwick –Linguistics
Almerindo Ojeda — Linguistics
Donald Palmer — Management, Graduate School of
Valeria La Saponara — Mechanical & Aeronautical Engr
Cornelis Van Dam — Mechanical & Aeronautical Engr
Anthony Wexler — Mechanical & Aeronautical Engr
Daniel Link — Med: Diagnostic Radiology
Garen Wintemute — Med: Emergency Medicine
Jonathan Ducore — Med: General Pediatrics
F Curry — Med: Human Physiology
Demosthenes Pappagianis — Med: Microbiology
Tilahun Yilma — Med: Microbiology
David Richman — Med: Neurology
Regina Gandour-Edwards — Med: Pathology
Deborah Bennett — Med: Public Health Sciences
Richard Perez — Med: Surgery
Edmund Powers — Molecular & Cellular Bio
Liza Grandia — Native American Studies
Ines Hernandez-Avila — Native American Studies
Francis Poulain — Neonatology
Kathryn Dewey — Nutrition
Daniel Cox — Physics
Tucker Jones — Physics
Kai Liu — Physics
Markus Luty — Physics
Richard Scalettar — Physics
David Webb — Physics
David Wittman — Physics
Gergely Zimanyi — Physics
Yu-Fang Lin — Physio & Membrane Bio
Sharman O’Neill — Plant Biology
Kent Bradford — Plant Sciences
Jeannette Money — Political Science
Naomi Janowitz — Religious Studies
Flagg Miller — Religious Studies
Floyd Feeney — School Of Law-Deans Office
Ryken Grattet — Sociology
Drew Halfmann — Sociology
Eddy U — Sociology
Jesse Drew — Technocultural Studies
Robert Ostertag — Technocultural Studies
Fern Tablin — VM: Anat Physio & Cell Biology
Lynette Hart — VM: Population Hlth & Reprod
Philip Kass — VM: Population Hlth & Reprod

Emeritus Faculty:

Darrell Hamamoto — Asian American Studies
David Boyd — Anthropology
Kari Lokke — Comparative Literature
Alan Jackman — Chemical Engr and Material Sci
Krishnan Nambiar — Chemistry
B Merino — Education
Don Abbott — English
Peter Hays — English
Richard Levin — English
David Robertson — English
Robert Twiss — Geology
Norma Landau — History
Clarence Walker — History
Ronald Hess — Mechanical & Aeronautical Engr
Maury Hull — Mechanical & Aeronautical Engr
Ian Kennedy — Mechanical & Aeronautical Engr
J Dobris — School of Law-Deans Office
Edward Imwinkelried — School Of Law-Deans Office
John Hall — Sociology
Lyn Lofland — Sociology
Benjamin Hart — VM Anatomy Physiology and Cell Biology
Neil Flynn — Med: Div Of Internal Med
Robert Fairclough – Med: Neurology
Fred Block — Sociology
Joe Kiskis — Physics
Alan J Stemler – Plant Biology
Michael Reid — Plant Sciences
Stuart Hill — Political Science
Dean Simonton — Psychology
Joseph Cech – Wildlife, Fish, and Conservation Biology